Meridian wprowadził nowy format audio - MQA

Na początku grudnia w Londynie założyciel Meridian Audio zaprezentował MQA (Master Quality Authenticated – potwierdzona jakość studyjna), rewolucyjną brytyjską technologię, stworzoną w celu zmiany sposobu w jaki ludzie na całym świecie słuchają muzyki.
 
MQA opracowany przez Meridian Audio to przełomowa technologia, która odwraca trend, według którego jakość dźwięku jest poświęcana na rzecz wygody słuchania. Istotne dla muzyki elementy zostawały odrzucane, aby można było korzystać z tysięcy utworów na przenośnych urządzeniach lub z milionów w chmurze. Z MQA nie ma już mowy o stracie jakości; następuje powrót do urzekającego dźwięku muzyki. MQA oddaje i zachowuje wszystkie niuanse i ważne informacje, których brakuje w dzisiejszych formatach muzycznych ale w plikach, które są niewielkie i wygodne do pobrania lub streamingu.
 
MQA pozwala słuchaczom na doświadczenie wszystkich misternych szczegółów, które nagrały mikrofony, oferując najczystszy dźwięk. Opiera się ściśle na osiągnięciach naukowych. Po raz pierwszy w historii fani muzyki będą mogli w domu usłyszeć to, co artysta stworzył w studiu nagraniowym. MQA gwarantuje, że dźwięk będzie dokładnie taki sam.
 
Bob Stuart, który stoi za technologią MQA powiedział: “Miłośnicy muzyki nie muszą już dłużej iść na kompromisy; w końcu możemy usłyszeć dokładnie to, co muzycy nagrali. MQA to czysta, dokładna i autentyczna droga od studia nagraniowego aż do miejsca, w którym słuchacz cieszy się muzyką, niezależnie czy chodzi o dom, samochód czy gdy jest w drodze. Do tego nie tracimy niczego na wygodzie.” Stuart podkreślił także, że „zapowiedź MQA to tak naprawdę przyszłość muzyki. Muzyka jest ważna dla nas wszystkich. Kiedy dźwięk jest autentyczny bardziej angażuje, lepiej go rozumiemy i cieszymy się nim dłużej. MQA już w tym momencie cieszy się wsparciem branży muzycznej, artystów, inżynierów dźwięki i wytwórni”
 
MQA będzie dostępny już niebawem.
 
Cel, którym jest udostępnienie słuchaczom dźwięku dokładnie takiego, jaki był słyszany i zatwierdzony w studiu nagraniowym nigdy nie został osiągnięty – częściowo dlatego, że podczas drogi z mikrofonu do ucha słuchacza, każdy poszczególny proces obniża jakość. Ta strata jakości stała się uciążliwa w momencie pojawienia się osobistych urządzeń stereo, które dały wygodę użytku kosztem niższej jakości dźwięku. Kluczowe elementy muzyki zostawały usunięte, żeby tysiące piosenek mogły znaleźć się „w kieszeni” lub miliony w chmurze – po drodze tracąc emocje, realizm i zaangażowanie. W międzyczasie, w produkcji i wśród aufiofili, trwał swoisty wyścig zbrojeń, aby zwiększyć częstotliwość próbkowania, opierający się na przekonaniu, że im większe liczby tym lepszy dźwięk. Faktycznie wyższe częstotliwości mogą ulepszyć dźwięk, ale większość stworzonej „przestrzeni kodowania” jest niewykorzystana. To tak, jakby umieścić muzykę w większym pudełku, które jest prawie puste – to nieefektywne i ponieważ nie wiemy gdzie „jest” w nim muzyka , ciężko jej nie uszkodzić.
 
MQA czyli Master Quality Authenticated (potwierdzona jakość studyjna), łączy trzy ideały : studyjną jakość, wygodę i autentyczność. Wykorzystuje całkowicie nowy koncept, który uchwycą pełną istotę oryginalnego nagrania i przekazuje ją w całości do słuchacza, zapewniając, że to czego słucha jest tożsame  z oryginalnym nagraniem.
 
Brzmi to jak magia? I powinno! MQA powstało w oparciu o lata pracy i współpracy z artystami, inżynierami dźwięku i producentami na całym świecie. MQA to innowacyjność i nowe możliwości. MQA rozpoczyna z dźwiękiem, nad którym prace zakończyli artysta i producent. Każda subtelność oryginału utworu jest uchwycona z wykorzystaniem metody próbkowania, która wykorzystuje przedziały czasowe najlepsze dla tego, co możemy usłyszeć i przekazuje je do odtwarzacza. Nazywamy ten proces „enkapsulacją”: opiera się na najnowszych badaniach i osiągnięciach z dziedzin neurologii i psychoakustyki, które pokazują jak identyfikujemy i lokalizujemy dźwięk, oraz , że w przypadku czasu nawet mikrosekundy się liczą. Nowa technika łączy ekstremalną czasową precyzję z autentyczną barwą dźwięku.
 
MQA wykorzystuje także innowacyjne, bezstratne przetwarzanie, aby stworzyć plik lub stream, który zawiera także metadane: szczegóły nagrania, instrukcje dla dekodera i konwenterów D/A oraz to w jaki sposób ma się odbyć autentyczna rekonstrukcja oryginalnego sygnały analogowego. MQA może być zawarte także wewnątrz każdego bezstratnego formatu jak ALAC, FLAC czy WAV.
 
W przeciwieństwie do dużych plików o super wysokiej częstotliwości próbkowania, pliki MQA są niezwykle efektywnie zakodowane jednocześnie zachowując całe brzmienie oryginału. Dekodowanie MQA jest proste – może go dokonać aplikacja, program odtwarzający lub urządzenie – i będzie potrafił oddać dokładny dźwięk  który opuścił studio wraz ze wskaźnikiem autentyczności , że to co słyszysz jest prawdziwym oddaniem oryginalnego nagrania; działa to dla wszystkich nagrań z samplingiem pomiędzy 44,1 kHz a 768 kHz. 
 
MQA ma jeszcze jedną unikalną funkcję: dekoder oddaje najwyższą możliwą jakość dźwięku, ale ponieważ może się zdarzyć że nie masz wszędzie dekodera – pliki MQA można odtwarzać na zwykłych urządzeniach gdzie zamiast jakości „studyjnej” zapewniona jest jakość „CD”.
 

W naszej ofercie znajdziesz sprzęt światowych marek:

 

Audio Complex - Facebook

© 2012 Audio Complex, Wszelkie Prawa Zastrzeżone - Kopiowanie treści i zdjęć jest zabronione
Systemy Audio Poznań, Kino domowe Poznań
Projekt, wykonanie oraz hosting: NEXUS INTERACTIVE Poznań